• Sauna volných míst 23
  • Počet lidí v areálu 50
15. ledna 2021

Omezení typu plavek

Vážení návštěvníci,

pokud právě Vy patříte k plavcům, kteří si pořídili plážové plavky volného střihu a cítíte se znevýhodněni omezením určitého typu plavek při návštěvě Plaveckého stadionu v Olomouci, pak je následující text určen pro Vás jako vysvětlení, proč jsou Návštěvním řádem tato omezení stanovena.
Věřte, že pokud by se všichni zákazníci chovali v tomto smyslu ohleduplně (tzn.: plavky by byly z vhodného materiálu, čisté, určené pouze pro plavání, v přiměřené délce, bez ozdob a kapes, nošené bez spodního prádla), nemuseli bychom se k podobným plošným opatřením uchylovat. Bohužel to tak není a tak v zájmu všech platí určitá omezení, která jsou podrobně rozvedena v jednotlivých bodech níže.

Provozovatelem Plaveckého stadionu v Olomouci je Aquapark a. s. a ten musí mimo jiné zajistit kvalitu bazénové vody požadovanou vyhláškou, hygienické podmínky celkového provozu a samozřejmě ochraňovat bezpečnost a zdraví zákazníků. V těchto oblastech jsou určující zejména předpisy: zákon č. 258/2000 Sb., vyhláška 238/2011 Sb. a norma TNV 94 0920–1.

Protože Plavecký stadion je zařízení, které využívá opravdu velké množství plavců (více než 300 tis. za rok), nastavili jsme v Návštěvním řádu takové podmínky pro návštěvníky, aby měli jistotu, že bude zajištěna bezpečnost, udržitelná čistota a vysoká kvalita vody současně s nízkým chemickým zatížením vody.

Výňatek z Návštěvního řádu Plaveckého stadionu:

Zákazníci PSO jsou povinni pro vstup do veškerých bazénů, tobogánu a jiných atrakcí mít na sobě jen koupací úbor (plavky). Koupací úbor, není – li níže (např. pro kryté bazény a tobogán) uvedeno jinak, musí splňovat současně tyto podmínky: být čistý, určený ke koupání, z nenasákavé látky, být bez doplňků způsobilých ohrozit bezpečnost zákazníka /ů, odpovídat obecným zásadám dobrých mravů a mít délku max. po kolena. Osoby v jiných úborech (např. upravené běžné oblečení, tepláky, džíny, spodní prádlo či jiný nevhodný oděv) nemohou vstupovat do bazénů, tobogánu či využívat jiné atrakce.

Na PSO se plavky nepůjčují. Pánské plavky je možné v omezené nabídce zakoupit v pokladně PSO.

Koupací úbor pro vstup na tobogán a jiné atrakce dále musí být v takovém provedení, aby nebyl způsobilý poškodit či změnit technický stav zařízení (např. kluznou plochu klouzaček), tedy nesmí obsahovat zejména kovové nebo plastové cvočky, druky, zipy, flitry aj. Koupací úbor pro vstup do krytých bazénů dále musí být z upnuté látky, není povolen úbor typu plážových plavek volného střihu (šortky, bermudy).

Plavčík má právo zakázat vstup do bazénů, na tobogán nebo jiné atrakce zákazníkovi, který má nevhodný koupací úbor. O způsobilosti koupacího oděvu rozhoduje plavčík. Zákazník v nevyhovujícím koupacím úboru může být z bazénů, tobogánu a atrakcí vykázán bez nároku na vrácení vstupného, a to s výjimkou případu, kdy zákazník po vykázání okamžitě ukončí užívání placené zóny PSO. V takovém případě, pokud zákazník ve lhůtě do 15 minut od vstupu do placené zóny požádá na pokladně PSO o vrácení vstupného, bude mu po předložení dokladu o zaplacení nebo čipového náramku abonenta vstupné vráceno a zákazník je povinen ihned opustit placenou zónu PSO.

 

Shrnutí výše uvedených pravidel:

Uvedenými pravidly obsaženými v návštěvním řádu se snažíme vyloučit osoby, které:

  1. chtějí plavat v "plavkách" - šortkách, ve skutečnosti je to však jejich běžný oděv, např. ustřižené kalhoty, tepláky či sportovní kraťasy používané při různých příležitostech, nejčastěji při sportu, kdy není výjimkou případ, že sportovec v tomto oděvu odehraje např. celodenní tenisový či beach volejbalový turnaj na antuce nebo v písku a následně si v tom samém oděvu chce jít zaplavat
  2. mají na sobě plavky – šortky a pod nimi ještě spodní prádlo (viz. bod č. 2)
  3. nedodržují ani základy osobní hygieny a návštěvou bazénu by chtěli suplovat běžné hygienické úkony a prádelnu

Plavky volného střihu mají často nevhodné části (kapsy, ozdobné druky, cvočky, zipy apod.).

  • Je běžné, že se z kapes takových „plavek“ do bazénové vody vyplavují použité papírové kapesníky, lístky z MHD, účtenky z obchodů, obaly od potravin, mince a další drobnosti, které opět zhoršují kvalitu vody, zanáší filtry a následně zvyšují požadavky na provozní úkony, jakož i působí ve vodě neestetickým dojmem.
  • Dále ozdobné prvky (druky, cvočky, zipy) mohou poškozovat provozovaná zařízení – nejčastěji tobogán, který je svým charakterem náchylný na poškození ostrými předměty. Poškození vnitřního tubusu, byť drobné škrábance (např. od cvočků nebo zipů), může znamenat zdravotní ohrožení (poškrábání, pořezání) nebo materiální újmu (odřené, zatržené plavky) pro další zákazníky. Následně to obnáší nutnost provozní odstávky z důvodu oprav a tím omezení pro vás – naše zákazníky.

 

Děkujeme za pochopení.